Co zrobić, żeby tornister Twojego dziecka ważył mniej?

Złe nawyki zwią­zane z nosze­niem zbyt wiel­kiego bala­stu na ple­cach oraz utrzy­my­wa­niem nie­pra­wi­dło­wej postawy ciała mogą przy­czy­nić się do bólów krę­go­słupa, zmniej­sze­nia pojem­no­ści płuc i nie­pra­wi­dło­wej sta­tyki ciała, a w efek­cie dopro­wa­dzić do poważ­nych schorzeń orto­pe­dycz­nych i neu­ro­lo­gicz­nych.

Z  badań wynika, że:

• co drugi  uczeń w wieku 6–9 lat nosi tornister, którego waga przekracza 10% masy ciała dziecka;
  • około 1 kg  - tyle zbędnych rzeczy znajduje się w tornistrze ucznia szkoły podstawowej;
  • 1,94 kg tyle ważył najcięższy PUSTY plecak;
  • około 60% zawartości tornistra stanowią przedmioty zbędne;
  • nawet 6–7 kg waży plecak dziecka objętego edukacją wczesnoszkolną;
  • cięższe plecaki mają dziewczynki niż chłopcy;

Mając na uwadze zagrożenia dla zdrowia naszych uczniów, postanowiliśmy podjąć w szkole różnorodne działania, prowadzące do  zapobieganiu konsekwencjom  wynikającym  z noszenia ciężkich tornistrów.

Projekt  „lekki tornister” skierowana jest do:

• rodziców i opiekunów by codziennie kontrolowali zawartość tornistrów swoich dzieci; wiedzieli, czym się kierować podczas zakupu plecaków i innych przyborów szkolnych;
  • nauczycieli by korzystali na lekcjach z podręczników elektronicznych; wymagali (efektywnie) noszenia tylko niezbędnych podręczników i zeszytów (nie grubszych niż 32 kartki); przekazywali wiedzę na temat profilaktyki wad postawy dzieciom i opiekunom; zachęcali rodziców do efektywnego  działania w kierunku lekkiego tornistra ich dziecka;
  • uczniów by wiedzieli, jak prawidłowo spakować i nosić tornister; by nie wkładali do tornistra zabawek i innych niepotrzebnych w szkole rzeczy;

Co zrobić, żeby tornister Twojego dziecka ważył mniej?

• Podczas zakupu tornistra należy zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z którego został wykonany, a także czy posiada on specjalnie wyprofilowany tył. Szelki plecaka powinny być szerokie, regulowane oraz umożliwiać dziecku swobodne wkładanie i zdejmowanie ciężaru.  Waga pustego tornistra nie powinna  przekraczać  1 kg.
  • Należy zrezygnować z plecaka na kółkach. Mimo że jego zakup może wydawać się dobrym pomysłem, dziecku trudno będzie nosić tornister na schodach i podczas złej pogody. Poza tym ciągnięcie plecaka jedną ręką zwiększy ryzyko powstania wad postawy.
  • Nie należy kupować  tornistra z metalowym stelażem. Dziecko, oprócz książek, będzie musiało dźwigać dodatkowy ciężar!
  • Na bieżąco należy kontrolować , czy ciężar tornistra dziecka nie przekracza 10% jego masy ciała.
  • W celu zmniejszenia wagi przedmiotów znajdujących się w plecaku należy kupić zeszyty w miękkiej okładce o grubości nie większej niż 32 kartki. Kanapki najlepiej zapakować  w specjalne woreczki śniadaniowe bądź lekkie pudełko, a picie - w plastikową butelkę albo specjalny bidon (zaleca się unikanie ciężkich, metalowych bidonów).
  • Codziennie wieczorem należy sprawdź zawartość plecaka swojego dziecka..
  • Należy dopilnować, by dziecko miało w tornistrze tylko te podręczniki i zeszyty, które będą mu potrzebne danego dnia.
  • Zwracać  dziecku uwagę, by nosiło plecak na obu ramionach.
  • Należy dopilnować, by rzeczy dodatkowe – akcesoria plastyczne, czyste zeszyty, przybory kreślarskie, dodatkowe piórniki, strój na lekcję w-f, zabawki i inne – dziecko zostawiło w szkolnej szafce lub miejscu do tego wyznaczonym.

Źródło: http://lekkitornister.org/infopunkt/dla-rodzica/dekalog/