Pomoc materialna

STYPENDIUM SZKOLNE

Formy
Stypendium szkolne przyznawane jest w dwóch formach:

• poprzez refundację wydatków poniesionych przez rodziców/opiekunów na cele edukacyjne dla dziecka na podstawie rachunków lub faktur imiennych,
  • jako pomoc rzeczowa wskazana przez rodziców/opiekunów.

Na co przeznaczyć?
Pomoc materialna dla ucznia w formie stypendium szkolnego ma charakter edukacyjny, a nie socjalny. Zatem rozliczone mogą być tylko te wydatki, które mają charakter edukacyjny (np. zakup podręczników, wydawnictw encyklopedycznych, przyborów szkolnych, opłata za zajęcia pozalekcyjne w domu kultury, szkole językowej itp.)

Kiedy i gdzie?
Termin składania wniosków o stypendium upływa każdorazowo 15 września bieżącego roku szkolnego. Wnioski składa się w siedzibie miejskiego ośrodka pomocy społecznej właściwego dla miejsca zamieszkania wnioskodawcy. Druki wniosków dostępne są  na stronie internetowej Urzędu Miasta Krakowa.

Komu?

Stypendia przyznawane są uczniom klas I-VI, których dochód na jednego członka w rodzinie nie przekracza 351 złotych netto.

Komu nie?
Stypendium szkolne nie przysługuje uczniom:

• klas zerowych,
  • którzy zostali umieszczeni w instytucjach zapewniających całodobowe utrzymanie
  • w rodzinie zastępczej.

Ile?

Wysokość stypendium jest uzależniona od dochodu obliczonego na jednego członka rodziny.

ZASIŁEK SZKOLNY

Komu?
Zasiłek może być przyznany uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego, w szczególności:

• kradzież w mieszkaniu, pożar lub zalanie mieszkania,
  • nagłą chorobę w rodzinie ucznia,
  • śmierć rodzica lub prawnego opiekuna,
  • nieszczęśliwy wypadek powodujący trwały uszczerbek na zdrowiu członka rodziny ucznia.

Jak często?
Raz lub kilka razy w roku, niezależnie od otrzymywanego stypendium szkolnego.

W jakiej formie?
Zasiłek szkolny może być przyznany w formie:

• pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym,
  • świadczenia pieniężnego na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym.

Kiedy i gdzie?
Wniosek o przyznanie zasiłku szkolnego składa się w Punktach Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Krakowa w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie tego zasiłku.
Wnioski dostępne są w szkole lub do pobrania na stronie UMK.